Uzbekistán - klidný orient
 
Způsob dopravy: ikona_letadlo

TAŠKENT • SAMARKAND • SHAKHRISABZ • BUCHARA • CHIVA • URGENCH

 

Program zájezdu

1. den:

Odlet z Prahy přes Istanbul do Taškentu.

2. den

V nočních hodinách přílet do Taškentu, hlavního města Uzbekistánu. Transfer do hotelu, ubytování, odpočinek. Po snídani odjezd na prohlídku města - Muzeum užitého umění, kde nás snad více než exponáty nadchne samotná budova. Dále navštívíme komplex Hazrat Imam s mauzoleem Kaffal Shashi, mešitou i madrasou Barak-Khan z roku 1532. Navštívíme i jeden z největších trhů ve střední Asii Corsu Bazaar, kde pod sedmi velkými kopulemi zdobenými barevnými mozaikami najdeme prodejce ovoce, zeleniny a dalších místních produktů. Odpoledne se projdeme po zdejší třídě nazývané Broadway pro množství zábavních podniků, kaváren i uměleckých galerií na hlavní náměstí Mustakillik square s památníkem obětem ze 2. světové války.
Večeře v restauraci a návrat do hotelu.

3. den:

Brzy ráno transfer na nádraží a odjezd vlakem do města Samarkand (UNESCO), třetího největšího města Uzbekistánu, na přelomu 14. a 15. století metropole obrovské říše dobyvatele Amira Timura. Jeho ukořistěné bohatství a stavitelé z porobených zemí dali základ nevídanému mixu orientální architektury. Navštívíme mauzoleum Shahi Zinda s komplexem více než dvaceti unikátních budov z různých období, dále mešitu Bibi Khanum, orientální bazar Siab, mauzoleum Gur Amir. Na seznamu UNESCO najdeme i ohromující samarkandské náměstí Registán, na kterém nechal v 17. století uzbecký chán Yalangtuš Bahodir vystavět naproti Ulughbekově medrese ještě medresu Šer Dór a na třetí straně prostranství medresu Tilla Kórí. Večeře v restauraci a ubytování v hotelu v Samarkandu.

4. den:

Po snídani přejezd do města Shahrisabz, rodného města Timura, zakladatele Timurské dynastie. Návštěva paláce Ak-Saray, jehož pozůstatky jsou od roku 2000 pod ochranou Unesco. Bývalý letní palác Timurských panovníků měl být jednou z nejokázalejších staveb své doby. Dále prohlídka komplexu Dorut Tilovat s mešitou Kok-Gumbaz a dalšími významnými stavbami. Po prohlídce památek přejezd do města Buchara. Večeře a ubytování v hotelu.

5. den:

Po snídani celodenní program s prohlídkou města Buchara na rozhraní pouští Karakum a Kyzylkum. Počátky města sahají hluboko do minulosti. Oficiálně bylo založeno v roce 500 př. n. l., avšak obyvatelé se zde díky zdejší oáze usazovali již daleko předtím. Historické centrum města je velmi cenné, od roku 1993 je součástí světového dědictví UNESCO. Navštívíme masívní pevnost ARK, kde ve středověku sídlil celý emírův dvůr, dále architektonický komplex Poikalon v centru starého města s mešitou Kalán vystavěné pro 12.000 návštěvníků s nejvyšším minaretem celého Orientu ve své době (46m) i madrasou Miri Arab. Navštívíme slavnou tržnici Tim Abdulla-Khan v historické budově ze 16. stol., která je nejen architektonickým skvostem, ale kde se vždy obchodovalo s hedvábím, kterým bylo město vždy proslaveno a dodnes zde můžete nakoupit vyhlášené Bucharské koberce, ruční výrobky, malby, hudební nástroje apod. Podíváme se také na další tři tradiční obchodní dómy ze 16. století a odpočneme si na náměstí Lyabi Hauz u bazénu s fontánami, kolem kterého se nachází další významné historické budovy. Na závěr si prohlédneme jednu z nejzajímavějších budov starého města Chor Minor se čtyřmi minarety, které daly této stavbě také její název. Večer večeře v restauraci s ukázkami místního folkloru a návrat do hotelu.

6. den:

Po snídani se vydáme na dlouhý přejezd přes poušť Kyzylkum, (v českém překladu Červená poušť), která je jedenáctou největší pouští na světě (453 km, cca 8 hod). K večeru dojedeme do města Chiva na ubytování. Večeře v místní restauraci, nocleh.

7. den:

Po snídani se vydáme na poznávání starého pouštního města Chiva. Jen málokteré město se může pochlubit takovým bohatstvím paláců s nádhernými mozaikami, unikátními minarety medresami a mešitami. Opevněný střed města s názvem Ičan Kala je zapsán na seznamu UNESCO. Ve svých kamenných hradbách skrývá na 250 zachovalých staveb a dovnitř se můžeme dostat jednou ze čtyř bran, z nichž hlavní městská brána je vskutku monumentální – má 10 metrů na výšku a 4 metry na šířku. Hned za bránou se nachází medresa chána Muhammada Amina, v jejím sousedství stojí nepřehlédnutelný a jedinečný mozaikou pokrytý minaret Kalta Minor. Přes Palácové náměstí s chanskou rezidencí Kunya Ark přijdeme k nejstarší dochované památce města, kterou je velká Páteční mešita, která se dochovala dodnes ve své původní archaické podobě, která nemá ve Střední Asii obdoby. V jižní části města zamíříme k medrese Islama Hodži, u které se vypíná nejvyšší chivský minaret. Návrat na ubytování, nocleh.

8. den:

Ráno transfer na letiště Urgench (cca 30km) a odlet přes Istanbul do Prahy.

Podrobné informace

Cena zahrnuje

• leteckou přepravu Praha–Taškent a Urgench–Praha
• letištní taxy a odbavení zavazadla do 23kg
• rychlovlak Taškent - Samarkand
• transfery a dopravu místním autobusem dle programu
• 6× ubytování v hotelech 3-4* ve 2lůžkových pokojích
• 1× ranní ubytování po příletu do Taškentu
• 6× polopenzi (snídaně a večeře)
• folk show během večeře v Buchaře
• služby místního průvodce
• služby českého průvodce

Příplatky

• jednolůžkový pokoj 5 500 Kč
• předpokládané náklady na vstupy cca 50 USD
V ceně není zahrnuto spropitné pro místní průvodce a řidiče cca 50 USD

Doprava

Doprava do Uzbekistánu je zajištěna leteckou společností Turkish Airlines

Předpokládaný letový řád (místní časy):
Praha - Istanbul 09:20-13:05 , Istanbul-Taškent 18:25-00:55
Urgench - Istanbul 08:20-10:35, Istanbul-Praha 12:10-13:45

Časy letů jsou orientační. Závazné časy letů budou uvedeny v pokynech na zájezd, které budou zaslány zákazníkovi před odjezdem e-mailem nebo poštou.
V ceně letu je jedno odbavené zavazadlo na osobu o hmotnosti do 23 kg a jedno příruční zavazadlo do 8 kg. Rozměry příručního zavazadla - max. 55x40x20 cm. Rozměry odbaveného zavazadla - součet jeho délky, šířky a výšky včetně držadel, postranních kapes a koleček nesmí přesáhnout 250 cm.

Sdružování zavazadel (součet hmotností za více osob do jednoho zavazadla) není povoleno.  ck emma


Zájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

23.8.2024 30.8.2024 45770 Kčobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel