Tokajské dobrodružství v Uhrách a na Slovensku
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

EGER • BUKOVÉ HORY • SZALAJKA • FÁTYOL • „ÚDOLÍ KRÁSNÝCH ŽEN“ • KOŠICE • SLOVENSKÁ TOKAJSKÁ OBLAST • MIŠKOLC • MAĎARSKÁ TOKAJSKÁ VINAŘSKÁ OBLAST • SZENTENDRE (UNESCO) • VYŠEHRAD

Program zájezdu

 

1. den:

V ranních hodinách vyjedeme z Brna (06:30), Břeclavi, Bratislavy. Další nástupní místa: Žďár nad Sázavou 400 Kč, Jihlava 400 Kč, Velké Meziříčí 400 Kč, Velká Bíteš 300 Kč, Uherské Hradiště 400 Kč, Veselí nad Moravou 400 Kč, Strážnice 400 Kč, Hodonín 400 Kč, Zlín 500 Kč, Kroměříž 500 Kč, Olomouc 500 Kč, Přerov 500 Kč, Prostějov 500 Kč, Vyškov 400 Kč.

Odpoledne přijedeme do župy Hévés s hlavním městem Eger, které je pokládáno za barokní perlu Maďarska. Vystoupáme na hrad a dozvíme se zde, proč město dostalo za statečného odboje proti Turkům přídomek „Město lásky k vlasti“. Prohlédneme si barokní náměstí, navštívíme kostel sv. Antonína z Padovy, 40metrový minaret, který je jednou z nejseverněji situovaných památek turecké éry v Evropě, radnici komitátu Heves, barokní ulici L. Kossutha. V klasicistické Arcibiskupské katedrále, druhém největším kostele v Maďarsku, spatříme také největší varhany v zemi. Nejstarší vyhlídkový mrakodrap v Evropě se nachází v bývalém Arcibiskupském lyceu – dnes Vysoké škole pedagogické. V této oblasti vínu zaslíbené, která je domovem jak proslavených červených, tak i svěžích a aromatických bílých vín si také uděláme čas na skleničku slavného červeného vína Egri Bikavér, u nás známého jako „Býčí krev. V podvečer se ubytujeme nedaleko Egeru ve vesničce Egerszalók. Náš hotel má vlastní lázně – dva bazény s termální vodou (vstup v ceně). Večeře a možnost relaxace v bazénech.

2. den

Po snídani navštívíme romantickou oblast Bukových hor. Budeme projíždět územím, které patří k nejhornatější oblasti Maďarska s téměř 300 objevenými jeskyněmi. Ve vesničce Szilvásvárad nastoupíme do vláčku a pojedeme 5 km dlouhým údolím řeky Szalajka. Projdeme se k vodopádu Fátyol, kde proud Salajky stéká po 17 m vysokém přírodním schodišti. Do údolí můžeme sejít příjemnou hodinovou procházkou nebo sjet vláčkem. Poté odjedeme do vesničky Noszvaj, abychom v rodinném vinařství degustovali klasická vína z oblasti Egeru (5 vzorků vín, sýr, chléb a jablíčka). Moderní technologie se zde snoubí s historií sklepů. Celkový dojem však doceníme, teprve až ochutnáme vynikající B&H Bikavér tohoto vinařství. Velmi oblíbené jsou zde i nákupy. V podvečer návrat do hotelu, možnost relaxace v bazénech. Na večeři pojedeme do nedalekého vyhlášeného „Údolí krásných žen“ s více než dvěma sty vinnými sklípky, kam se vždy večer sjíždí návštěvníci za zábavou a především za dobrým vínem. Po večeři budeme mít možnost ve svém volnu nejednu skleničku u místních vinařů také ochutnat. V pozdním večeru se vrátíme do hotelu.

3. den:

Po snídani pojedeme na Slovensko. Prohlédneme si historické centrum Košic, které je druhým největším slovenským městem. Během naší procházky opravdu nádherně renovovanou památkovou rezervací s kouzelnou pěší zónou a vodotrysky v centrálním parčíku i my pochopíme, díky čemu bylo toto město vybráno za evropské hlavní město kultury pro rok 2013 spolu s francouzským Marseille. Budeme obdivovat domy a paláce z období gotiky, baroka i secese a uvidíme i největší slovenskou gotickou katedrálu sv. Alžběty, která tomuto centru dominuje. Poté přejedeme na ochutnávku vín s občerstvením do srdce slovenské tokajské oblasti – Velké Trně. Ve vyhlášeném vinařství ochutnáme 5 vzorků ze slovenské tokajské oblasti spolu s malým „záhryzkem“ – slaninkou a sýrem. Budeme si zde moci i výhodně víno nakoupit. Ti, kteří nebudou chtít navštívit Slovensko, mohou strávit den relaxací v termálních hotelových bazénech nebo se mohou projít a zakoupit si vstup do termálního areálu Egerszalók, kde se nachází i solné útvary nazývané maďarské Pamukkale. V areálu se nachází 17 vnitřních a vnějších zážitkových bazénů, jacuzzi i svět saun. Po návratu večeře a možnost relaxace. Večeře v našem hotelu jsou podávány formou švédského stolu.

4. den:

Po snídani navštívíme Miškolc, třetí největší maďarské město. Nejvýznamnější stavební památkou Miškolce je Řecko-ortodoxní kostel s nádherným 16 m vysokým ikonostasem, který líčí v 88 obrazech život Ježíšův, a obrazem milosrdné „Černé Panny Marie z Kazán“, kterou darovala carevna Kateřina II. Odpoledne přijedeme do významné vinařské oblasti Tokaj, která světu dodává již 450 let světoznámé tokajské víno, které je také nazýváno „král vín a víno králů“, neboť k jeho odběratelům a milovníkům patřili již před 450 lety ruští carové, polští králové, ba i sám římský papež. V Tokaji navštívíme rodinné vinařství, abychom se po prohlídce vinohradu posadili do kvelbeného sklepa, kde již pro nás bude připravena degustace tokajských vín podávaných spolu s jablíčky a sýrem. Budeme tak mít srovnání se sousední slovenskou tokajskou oblastí. Návrat do hotelu, večeře, relaxace.

5. den:

Po snídani se při návratu domů zavítáme do nádherné oblasti maďarského Dunaje nazývané Dunajský ohyb. Zastavíme se v romantickém městečku Szentendre, které inspirovalo ve své tvorbě řadu umělců. V labyrintu malebných uliček si nakoupíme vyhlášenou papriku nebo jiné typické suvenýry. Určitě se necháme zlákat k posezení v jedné z kavárniček a neměli bychom si nechat ujít místní halaszle, guláš a jiné vyhlášené speciality. Zaposloucháme se do klapotu koňských drožek a na chvíli se tak přeneseme do minulého století. Podél Dunaje přijedeme do vznešeného Vyšehradu. Objevíme zde jednu z nejromantičtějších krajin Maďarska. – kraj velkého ohybu Dunaje. Vyjedeme ke královskému hradu, který nechal ve 13. století vystavět král Béla IV. V hradních prostorách uvidíme, jak spolu hodují český král Jan Lucemburský, maďarský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Z teras hradního areálu a zdí se nám rozevře překrásný panoramatický výhled na ohyb Dunaje a okolní krajinu. Tímto nádherným pohledem se symbolicky rozloučíme s Maďarskem a s naším nezapomenutelným putováním za vínem a za poznáním. Do Brna přijedeme cca 21:00.

 

 

Cena zahrnuje

• dopravu autobusem
• 4× ubytování v hotelu 4* s wellness
• 4× snídani
• 4× večeři
• 3× ochutnávku vín s občerstvením
• průvodcovské služby

 

Cena nezahrnuje

 

Příplatky

• jednolůžkový pokoj 1 690 Kč
• komplexní pojištění ERV včetně léčebných výloh a storna 490 Kč
• připojištění Extra k základnímu balíčku pro rizika spojená s COVID 19 Evropa 290 Kč
• připojištění Extra+ k základnímu balíčku pro rizika spojená s COVID 19 Evropa včetně osobní karantény 540 Kč

Předpokládaná částka na vstupy cca 20 €. CK EMMA

 Zájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

21.8.2024 25.8.2024 14091 kčobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel