Chorvatsko a Slovinsko
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

 

POZNÁVACÍ ZÁJEZD KRÁSY NÁRODNÍCH PARKŮ PLITVICKÁ JEZERA A UNA, MĚSTO ZAGREB A TERMÁLY S VINICEMI V LENDAVĚ

 

CHORVATSKO – BOSNA A HERCEGOVINA – SLOVINSKO

 

Vyrazte s námi na úžasný poznávací zájezd, kde budeme objevovat krásy přírody a to NÁRODNÍ PARK PLITVICKÁ JEZERA v CHORVATSKU, dále pak NÁRODNÍ PARK UNA v BOSNĚ A HERCEGOVINĚ, a podíváme se i do bosenského města BIHAČ na krásnou mešitu Fethija, ochutnáme pravou tureckou kávu z džezvy, dezert baklava, slaný burek či vynikající ćevapčići. V chorvatském hlavním městě ZAGREB nasajeme městskou atmosféru a ve slovinské LENDAVĚ zamíříme na vinice, rozhlednu a do termálů.

 

PROGRAM ZÁJEZDU:

1.DEN: V nočních hodinách odjezd cca ve 22:00 hod. z 9.9. na 10.9. z Ostravy. Pokračujeme směrem dle nástupních míst do Brna, následuje noční přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

 

2.DEN: V dopoledních hodinách přijedeme do CHORVATSKA do světoznámého NÁRODNÍHO PARKU PLITVICKÁ JEZERA, který je nejznámějším národním parkem v Ličko-senjské župě v Chorvatsku. Od roku 1979 je tato přírodní památka zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Národní park představuje fenomén 16 jezer s průzračnou a třpytivou vodou a vzájemně propojených vodopády. Park Plitvická jezera patří k nejúchvatnějším přírodním sceneriím v Evropě. Než se vody Proščanského jezera změní v řeku Koranu a dotečou do moře, překonají výškový rozdíl víc než sto padesát metrů, protnou šestnáct jezer a vytvoří bezmála stovku vodopádů - to vše na pouhých sedmi kilometrech! Podle pověsti jezera vznikla v době velkého sucha, kdy se všichni obyvatelé modlili za pár kapek vody. Nakonec se Černá královna slitovala a spolu s větrem a hromy přivolala onen vytoužený déšť. Ten pak trval mnoho dní, dokud se nevytvořila samotná jezera. Naučná stezka nás povede kolem řady kaskádovitých travertinových jezírek s průzračně čistou vodou, vzájemně propojených soustavou vodopády. Budete překvapeni krásou a malebností Národního parku, který si vybrali k natáčení i filmaři jako dějiště filmu Poklad na Stříbrném jezeře, kdy se kolem jezer proháněl Vinnetou. Tyrkysová až smaragdově třpytivá hladina, kterou dodnes ve filmu obdivujeme je práce přírody, nikoliv filmařů. Sami se zde o tom přesvědčíte. Budeme mít možnost si vybrat  z několika tras různých délek, určitě využijeme i výletní loďku po jezeře Kozjak a cestu si také zpět můžeme zkrátit vláčkem po silnici

 

Celý den tak strávíme na Plitvických jezerech, kde budeme mít čas i na kávičky, oběd a relax. Upozorňujeme, že v NP Plitvická jezera není možné se koupat! Poté odjezd do vesničky LIČKO PETROVO SELO, ubytování v hotelu BIG HOUSE HOTEL PLITVIČKA JEZERA, večeře, nocleh.

 

3.DEN: Ráno výborná snídaně, poté společný odjezd od hotelu necelých 20 km do BOSNY A HERCEGOVINY, do  MĚSTA BIHAĆ. Hned za posledními domy Bihače se začíná krajina nápadně měnit a před námi se zdvíhají vysoké, zalesněné hory, tam se nachází NÁRODNÍ PARK UNA, který se vyznačuje nejen čistými řekami, starými lesy a krasovými útvary, ale také se zde nachází velké množství zvířat, rostlin a hub. Mnozí tvrdí, že ŘEKA UNA je nejhezčí evropskou řekou. Konec konců již staří Římané jí dali její dnešní jméno, které v latině znamená jediná nebo jedinečná. Je to zřejmě především díky úchvatné přírodě, která tvoří neopakovatelný rámec jejímu toku, tyrkysově modro-zelená průzračná voda plná ryb a množství vodopádů nebo nekonečných peřejí, přes které se valí skalnatými kaňony. Řeka Una pramení v Chorvatsku pod horou Stražbenica v Dinárských horách, protéká převážně Bosnou a Hercegovinou kde tvoří podstatnou část její hranice s Chorvatskem, aby svou 212 kilometrů dlouhou pouť ukončila zase v Chorvatsku, v řece Sávě. Na jejím středním toku byl v roce 2008 vyhlášen Národní park Una, ležící pouze 35 kilometrů od slavných Plitvických jezer. Hlavní přírodní atrakce tohoto národního parku je ŠTRBAČKI BUK, což je několik velkolepých vodopádů a kaskád na řece Una, dále uvidíme i další kaskádovité vodopády MARTIN BROD, a pokud vyjde čas, navštívíme malebnou vesničku KULEN VAFEN. V NP Una budeme pravděpodobně využívat lokální transfer neboť má park velkou rozlohu a ne všude se dostane náš autobus. Čas na pořádný „balkánský“ oběd (pjleskavica, ćevapčići, mješano meso) si zde určitě najdeme. Po několika hodinách strávených v NP UNA zavítáme do města BIHAĆ, kde nás čeká romantická procházka, velkolepé mešity, typická turecká káva z džezvy, k tomu ratluk, vynikající dezerty baklava či slaný burek. Prohlédneme si mešitu Fethija, jedinou evropskou mešitu v gotickém slohu, která představuje jednu z dochovaných sakrálních staveb v Bosně. Původní gotický kostel sv. Antonína Paduánského s vysokou střechou a zvonicí v osmi úhlech, postaven na přelomu 13. a 14. stol. s příchodem Turků přestavěn na mešitu pojmenovanou Fethija - vítězství. U mešity je hřbitůvek s 9 náhrobky. Projdeme si město, nábřeží u řeky UNA  a bude i čas na nakupování. Poté odjezd do vesničky LIČKO PETROVO SELO, ubytování v hotelu BIG HOUSE HOTEL PLITVIČKA JEZERA, večeře, nocleh.

 

4.DEN:  Snídaně, odjezd z hotelu 140 km do hlavního města ZAGREB v CHORVATSKU. Po příjezdu kávička, poté následuje prohlídka historického centra metropole - katedrála Nanebevzetí Panny Marie, sv. Štěpána a sv. Ladislava, Kaptol, Horní Město, náměstí sv. Marka – nejstarší náměstí v Zagrebu, náměstí Bána Jelačiće a  Arcibiskupský palác. Zagreb je známý jako malá Vídeň, většina budov a zahrad v centru města je postavená podle rakouského vzoru. Říká se mu i Beli Zagreb, podle barvy budov. Horní a Dolní město Zagrebu je mezi sebou spojeno lanovkou, kterou můžeme využít. U stanice lanovky se nachází původní věž ze 13. století – LOTRŠČAK. Podíváme se i na Kamennou bránu – KAMENITA VRATA ze 13. století s poutní svatyni a obrazem Panny Marie. V centru Zagrebu se nachází i zajímavé muzeum – Muzeum ukončených vztahů, v roce 2011 dostal cenu pro nejinovativnější muzeum Evropy. K návštěvě se nabízí i pivnice Medvedgrad, kde můžete ochutnat jejich řemeslné pivo, nebo restaurace La Štruk, kde můžete ochutnat chorvatskou specialitu – štrukle. Po individuálním volnu přejezd 120 km do SLOVINSKA, do termálních lázní LENDAVA. Ubytování, koupání v hotelových termálních bazénech či procházky do města asi 1,5 km, večeře, opět možnost koupání, nocleh.

 

5.DEN: Snídaně, dopoledne koupání v hotelových termálních bazénech, poté cca v 11:30 hod. odjezd od hotelu 5 km na nedaleké vinice a návštěva vyhlídkové věže VINARIUM. Na vyhlídkovou věž můžete vystoupat pěšky 240 schodů nebo se nechat vyvést výtahem. Z vyhlídkových teras se vám naskytne úchvatný výhled do 4 zemí a to Slovinska, Maďarska, Chorvatska a Rakouska. VINARIUM dostalo svůj název podle okolních vinic, vinařů a vína, nachází se ve výšce 302 m.n.m. na nejvyšším bodě Lendavských Goric. Říká se mu také VINARIUM LENDAVA, PANONSKÝ MAJÁK nebo POMURSKÁ EIFFELOVA VĚŽ. Rozhledna byla otevřena teprve 2.9.2015, projektoval ji architekt Oskar Virag a Iztok Rajšter firmy Vires. Rozhledna je nejvyšší rozhlednou ve Slovinsku, měří 53,5 metrů, má přízemí a devět pater. V přízemí se nachází pokladna, prodejna suvenýrů a kavárnička s vnitřním a venkovním posezením. Před rozhlednou jsou dřevěné stánky se skvělým vínem a dobrotami místních vinařů. Nejpozději ve 14:00 hod. následuje  návrat zpět do ČR, návrat do Ostravy kolem 22:30 hod.

Změna programu vyhrazena.

 

OREIENTAČNÍ CENY VSTUPNÉHO Z ROKU 2019:

NÁRODNÍ PARK PLITVICKÁ JEZERA Dospělí: 250 Kuna/osoba; Děti: 120 Kuna/osoba

NÁRODNÍ PARK UNA: Dospělí: 200 Kč/osoba; Děti: 120 Kč/osoba

ck relaxadriatic

 

Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel