Osvětim
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

Osvětim byla během druhé světové války německý vyhlazovací tábor. Pronásledováni byli především lidé, ale i Romové, Sovětští zajatci a také mnozí další. Většina našla svou smrt v plynových komorách. Historie sahá do let 1940 až 1945, kdy docházelo k masovým popravám. V Osvětimi zahynulo přibližně 1,5 milionů nevinných lidí v plynových komorách, v důsledku vyhladovění nebo těžkých prací. Konaly se zde i nehumánní experimenty. Největší vinu za experimenty nese Josef Mengele. Tábory byly v Osvětimi tři. Jako první byl postaven v roce 1940 Auschwitz I. Před vstupem do něj se nachází známý nápis Arbeit macht frei, který bychom mohli do češtiny přeložit jako "práce osvobozuje". Pro nedostatečnou kapacitu byl postaven v Březince největší komplex – Auschwitz-Birkenau, který se nachází asi 3 km od vesničky Osvětim. Zemřelo zde více než milion vězňů. Známá je zde i rampa, kde se lidé před příchodem dělili, zda budou vězněni nebo jejich život skončí přímo v plynové komoře. Ze zmíněných dvou táborů vězni často odcházeli do pracovního tábora v Monowicích – Auschwitz III. Momentálně se může přijít podívat do Osvětimi i veřejnost.

 

Polsko - Osvětim   

  

Program: Odjezd v ranních hodinách. Osvětim – 3,5 hodinová prohlídka s českým průvodcem zahrnující stálé výstavy a budovy hlavního tábora Auschwitz I a nejvýznamnější budovy v táboře Auschwitz II. – Birkenau. Odjezd v 17.00. Návrat do nástupních míst cca 20.00. 

Cena zájezdu                                            750 Kč                                                           

skupiny od 4 osob                                    720 Kč                                            

Cena/os  zahrnuje:         dopravu autobusem, průvodce CK, česky mluvícího průvodce v koncentračním táboře. 

Možno dokoupit:   34 Kč komplexní cestovní pojištění

 

PROSTĚJOV       OLOMOUC

POZOR vyberte si nástupní místo a nahlaste ho v CK. Nahlášené místo je závazné. Autobus nezastavuje automaticky na všech uvedených místech, ale jen na těch, která jsou dopředu v CK nahlášená.

 

Prostějov      8:45 h   hlavní nádraží st. H (u lokomotivy)

                   8:50 h.        mhd Brněnská(směr cenrum)

                   8:55 h         mhd Haná

                   9:00 h         mhd Olomoucká 

 

Olomouc     9.15h   bus zatávka fak. nemocnice  (směr centrum)

Ck FTL 46345850

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Osvětim - celodenní program   

 1. den: Auschwitz I a II - 3,5 h program: Ráno vyjedeme z ČR. V poledních hodinách navštívíme „černé svědomí“ z období 2. světové války - koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (UNESCO), jehož muzeum se dnes nachází v polské Osvětimi. Během své existence se stal místem zavraždění pro nejméně 1,2 milionů lidí 28 národností. V doprovodu místního průvodce si prohlédneme muzeum, jehož součástí je jak koncentrační tábor Auschwitz I (mnoho dokumentů, fotografií, osobních věcí vězňů, plynová komora a krematorium ...) tak i vyhlazovací tábor Auschwitz II - Birkenau (příjezdová vlaková rampa, ubytovací a sanitární baráky, strážní věž).
Nejprve navštívíme tábor Auschwitz I, který se stal symbolem nelidskosti a genocidy. Z komplexu budov bývalých polských kasáren se dochovalo na 45 zděných a 22 dřevěných budov, které jsou nyní muzeem. Najdete tady mnoho dokumentů a fotografií o existenci tábora, o životě vězňů, jejich osobní věci - boty, oblečení, věci domácí a hygienické potřeby, odřezané vlasy, fotografie dětí určených na pokusy dr. Mengeleho..... plynovou komoru a krematorium. Trochu paradoxně se tady nachází i podzemní věznice určená k mučení a internaci vězňů na několik posledních dnů před popravou.... Vězení uprostřed obrovské věznice!
Poté si prohlédneme i druhý tábor, Auschwitz II - Birkenau, ze které se dochovala vstupní brána se strážní věží a železniční rampa, kde docházelo k rozdělování přijíždějících na ty, kteří dostanou šanci žít a ty, kteří byli bez milosti posíláni do plynových komor. Z kdysi často doutnajících kremačních pecí tady zbyly pouze rozpadlé ruiny. I tak místo působí mrazivě a autenticky. Zvláště ubytovací a sanitární baráky (z nichž některé byly původními stájemi pro koně).

 

Výměnu polských zlotých můžete i na hranicích.

 

Cena  569 Kč zahrnuje:

 

 

  • Dopravu autobusem, Služby průvodce, Zákonné pojištění CK proti úpadku
  • Cena nezahrnuje:  Vstup - Osvětim - 280 Kč (platí se předem na účet) 

  • nást.místa: Brno, Vyškov, Rousínov, Prostějov, Olomouc,Ostrava
  • CK METAl FRUT
Nezávazná objednávka


Osvětim
Copyright © 2017  VARIETA Travel