Zámky Doudleby a Častolovice, pevnost Hanička




 
Způsob dopravy: ikona_autobus

Pojeďte si prohlédnout dva renesanční zámky, které jsou skvosty české historické architektury. Prozkoumáme rovněž dělostřeleckou tvrz Hanička, která patřila do systému předválečného opevnění.

 

T

Program

  • Odjezd v 7.30 z Brna od Bohémy (Janáčkovo divadlo).
  • Prohlídka zámku Doudleby nad Orlicí.
  • Prohlídka zámku Častolovice.
  • Dělostřelecká tvrz Hanička – prohlídka.
  • Příjezd zpět do Brna kolem 19.00.

Cena

  • 650 Kč dospělí,
  • 620 Kč děti a senioři.

Cena zahrnuje dopravu luxusním autobusem a služby průvodce.

 

Zámek Doudleby

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Nachází se zde i Muzeum přírodovědy a venkova a park za zámkem je jako stvořený k vycházkám. Zámek dal v roce 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna. Původně sloužil jako letní sídlo, později byl využíván jako lovecký zámek. Bez zajímavosti není, že rod Bubnů stavbu vlastní (s výjimkou let 1948-1993) nepřetržitě. Nevelký, ale půvabný zámek je dílem italských renesančních umělců. Unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností. Pozornost upoutá také bohatý štuk a výmalba interiérů a v neposlední řadě i zajímavá expozice. Vstupné: 210 Kč základní, 160 Kč zlevněné.

 
Zámek Doudleby - Bontour

 

 
Zámek Častolovice - Bontour

Zámek Častolovice

Interiéry tohoto krásného renesančního zámku s freskami, kazetovými stropy a sbírkami obrazů a zbraní dokumentují životní styl a bytovou kulturu rodu Sternbergů v průběhu čtyř staletí. Na návštěvníky čeká také rozsáhlý park s jezírkem, minizoo, obora s bílými daňky a zámecká cukrárna. Stálá expozice zámku je umístěna do dvaceti místností, které jsou zařízeny historickým nábytkem od dob renesance až po biedermeier. Dekorační látky, množství osobních předmětů, fotografií a květin dávají návštěvníkům pocit, jakoby právě odešli jeho obyvatelé. Sbírka obrazů je známa především originály Karla Škréty, Lucase van Valckenborga a J. H. Schönfelda. Bývalá jídelna, zvaná Tobiáška, je zdobena obrazovou galerií českých panovníků v životní velikosti. Strop je složen z dřevěných kazet s biblickými obrazy z Tobiášova života.
Vstupné: 210 Kč základní, 160 Kč zlevněné.

 

 

Dělostřelecká tvrz Hanička

Tato pevnost patří do systému předválečného opevnění budovaného ve 30. letech především proti Německu. Své dívčí jméno dostala podle osady nacházející se v okolí. Skládala se ze šesti bojových objektů v podzemí propojených stovkami metrů chodeb a sálů. Mohutné sály mohly pojmout značné množství zásob, což mělo umožnit posádce bojovat i v případě obklíčení po dobu několika měsíců. Po stránce stavební byla v roce 1938 Hanička dokončena, nicméně většina vnitřního zařízení zde chyběla. V roce 1938 byla bez boje předána zástupcům Wermachtu, který si zde pak zkoušel odolnost našich objektů a zároveň účinnost německých dělostřeleckých granátů. V roce 1975 byla Hanička zabrána tehdejším Federálním ministerstvem vnitra a v jejím podzemí začal vznikat novodobý kryt 20. století pod krycím názvem Kahan. Podzemí bylo upraveno a vybaveno moderní technologií, která měla zabezpečit přežití několika vyvoleným. Práce zde pokračovaly až do roku 1993, kdy se definitivně zastavily. Podzemí okrývá návštěvníkovi moderní a plně vybavený úkryt. Povrchové objekty a část vstupní expozice nás pak vrací o řadu desítek let zpět do doby, kdy naši dědové a pradědové se zbraní v ruce očekávali v těchto pevnostech nepřítele. V roce 2006 byla Hanička vyhlášena kulturní památkou.
Vstupné: 140 Kč základní, 100 Kč zlevněné.

ck bontour

 



Zájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

15.8.2024 650 Kčobjednat


Červená Lhota
Copyright © 2017  VARIETA Travel