Mnichovo Hradiště- zámek a Valečov skalní hrad
 
Způsob dopravy: ikona_autobus
Mnichovo Hradiště původně renesanční zámek postavený významným českým šlechticem Václavem Budovcem z Budova, který po bitvě na Bílé hoře přešel do vlastnictví Albrechta z Valdštejna a jeho rodu. Na konci 17. století byl přestavěn na nynější barokní zámecký areál a patřil rodu Valdštejnů až do roku 1946. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.Tělo zavražděného vojevůdce bylo nejprve pohřbeno v klášteře ve Stříbře, odtud odvezeno do Valdic u Jičína a až po zrušení zdejšího kláštera se Albrecht dostal do Mnichova Hradiště, Tady je pohřben také Václav Budovec z Budova, muž, který po bitvě na Bílé hoře odvezl rodinu do bezpečí a sám se vrátil do Čech - byl zatčen a popraven na Staroměstském náměstí.
Náštěvnické trasy nás dovedou do zámeckého divadlaz r. 1833, do knihovny, která sem byla převezena v r. 1921 z duchovského zámku  na 22000 svazků spravoval sám Giacomo Casanova. V Orientálním salónu je sbírka převážně japonského porcelánu, v Delftské jídelně je řada unikátů z let 1680-1730. Ve 2. patře zámku sídlí také Městské muzeum Mnichovo Hradiště a archeologickými národopisnými sbírkami, modely hradu Drábské světničky, historickými velocipédy a kočárky, starou lékarnou ornitologickou expozici a Ženíškovým salonem.
.
Valečov, jeden z našich nejromantičtějších skalních hradů obklopený třešňovým sadem, byl založen na počátku 14.stol. na pískovcovém bloku při okraji skalní plošiny na Mužském. Do dnešní doby dochovaný mohutný zděný palác ledvinového tvaru přístupný po úzkém schodišti je však pozdně gotický a pochází z poloviny 15.stol.V okolí hradu se dochovaly desítky skalních světnic a hospodářských prostor, atrakcí je jistě i hradní vězení, tzv. Benešovka, s otvorem do podzemní hladomorny. Nedaleký skalní hrad Drábské světničky , tvořeny mnoha světničkami vytesanými do skály a spojenými schody, žebříky a lávkami, byl založen ve 13.stol. Z vrcholové plošiny se otevírá nádherný výhled do údolí Jizery. 
 

 

Cena  960,00 Kč

Cena zahrnuje:dopravu, pojištění CK, průvodce
Cena nezahrnuje:vstupck minitrans


Zájezd Datum odjezdu Datum příjezdu Cena

Název zájezdu

4.6.2022 960 Kčobjednat


Nezávazná objednávka


Copyright © 2017  VARIETA Travel