Černá Hora
 
Způsob dopravy: ikona_autobus

Téměř čtyřista let bojovala turecká vojska o nadvládu nad maličkou zemí uprostřed Dinárských hor. Nikdy se jim to úplně nepovedlo, dodnes ale na mnoha návsích stojí místo kostelů minarety. Pravoslavné monastýry jsou často ukryty až na těch nejnepřístupnějších místech. Asfalt na silnicích pamatuje ještě Titovy časy a mezi horskými osadami je i makadam vítaným luxusem. V Černé Hoře není hora zdaleka jen jedna a proto je nutné počítat s mnohakilometrovými stoupáky a stejně tak dlouhými sjezdy bez konce, kdy se lze kochat jedinečnými výhledy.

program:

1.–2. Dopoledne vyrazíme z Brna na cestu přes Slovensko a Maďarsko do Srbska. Ráno si zajezdíme v pohoří ZLATIBOR, navštívíme také skanzen lidové architektury Sirogojno. Nocovat budeme již v Černé Hoře v pralese u Biogradského jezera v NP BIOGRADSKA GORA. (? 500 m, ? 33 km)

3.–4. Nádherný přejezd pohoří Bjelasica s výjezdem na Zekovu Glavu (2.117 m). Stráně Bjelasici zdobí mnoho katunů (salaší). Budeme kopírovat nejhlubší evropský kaňon řeky Tary až ke známému mostu v Durdjevička Tara a vyšlápneme na náhorní planiny s výhledy na pohoří DURMITOR . V Žabljaku, městečku na úpatí hor, se na další čtyři noci ubytujeme v kempu se vším komfortem, večer můžeme posedět u ohně či si dát místní pečenou rybu.
(? 770 m, ? 34 km); (? 1450 m, ? 85 km)

5. Odpočinkový den s krátkým výjezdem na vyhlídku ČUROVAC (1.625 m), skýtající letecké výhledy na impozantní kaňon řeky Tary, plynoucí více než kilometr pod námi. (? 50 m, ? 19 km)

6. Jeden z vrcholů programu – okružní jízda okolo Durmitoru. Čekají nás dvě téměř dvoutisícová sedla, zatímco nejnižším bodem bude dno kaňonu řeky Sušica v 1.150 m nad mořem. Projedeme světem fantastických štítů a skal, horských vísek i rozlehlých pastvin, zhlédneme ledovcová jezera a majestátní černé borovice, zdobící hrany kaňonů. (? 1500  m, ? 84 km)

7. Pro změnu výstup pěšmo na nejvyšší vrchol Durmitoru BOBOTOV KUK (2.523 m) a návštěva unikátní ledové jeskyně Ledena pećina s krásnou rampouchovou výzdobou.

8.–9. Překonáme travnaté pláně Sinjajeviny, kaňon Pridvorice a pak už se svezeme jen z kopce do NIKŠIČE s hospůdkami a kavárnami.. Dlouhý Carev most a stoupání k místu nejsvatějšímu – ve skalním převisu ukrytému OSTROŽSKÉMU MONASTÝRU. Po famózním sjezdu naložíme kola u řeky Zety a svezeme se na pláže. Cestou však ještě koukneme na SKADARSKÉ JEZERO – největší na Balkáně.
(? 800  m, ? 75 km); (? 580  m, ? 45 km)

10. Po ranní koupeli v moři vyrazíme do Boky Kotorské, připomínající hluboký „fjord“ obklopený vysokými horami. Prohlédneme si město KOTOR  a dojedeme až do kempu v Dubrovniku.

11.–12. Okouzlující uličky DUBROVNÍKU , kavárny, zmrzlinárny, mořské radovánky a odjezd přes Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko domů.

Doporučený typ kola: trekové, horské
Povrch: 70% asfalt, 30% šotolina

nástupní místo: Brno, Bratislava

Cena  10900 Kč  zahrnuje:

dopravu autobusem včetně kol, 6x kemp, 3x tábořiště, polopenzi, vstupy do NP, průvodce, pojištění léč. výloh, zákonné pojištění CK a 3x Chimpanzee pišingr.

Nocovat budeme 6x v kempech a 3x na tábořištích ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si jej zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.

Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány a vegany (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem).informace najdete . Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality severské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně.

Při tomto cykloputování ujedeme celkem přibližně 450 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem a část po horských šotolinových cestách. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Během etap jedeme nalehko, někdy se budeme moci občerstvit u autobusu, který nás bude při některých etapách čekat v určených hodinách na kontaktních místech. Kteroukoliv část etapy či zájezdu je pak možno absolvovat busem, popř. si udělat zcela vlastní individuální program (na kole i bez něj). Délka jednotlivých základních etap bez event. prodloužení je uvedena v závorce na konci popisu jednotlivých dní v programu zájezdu.

Kola přepravujeme v zaplachtovaném cyklovleku, v němž jsou pevně uchycena do speciálních držáků. Pro úplně 100% ochranu je vhodné kolo chránit vhodným obalovým materiálem.

K cestě do Černé Hory lze využít buď platný cestovní pas nebo jiný doklad. Černohorská vláda navíc umožňuje občanům České republiky vstup na své území i na základě předložení občanského průkazu občana ČR. Pro případ ztráty cestovního dokladu si vezměte 1 fotografii pasového formátu a xerokopii místa, kde je fotka a osobní údaje. (Pokud však vlastníte platný pas, tak si ho vezměte!)

termín: 9.8.-20.8.

 

Ck KUDRNA

 

Nezávazná objednávka


Černá hora
Copyright © 2017  VARIETA Travel